Dnia 27 czerwca 2021 r odbyła się 23 rocznica Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy. Jest to szczególny dzień, ponieważ możemy obserwować jak wiele daje to miejsce naszym podopiecznym. Widzimy ich trud w przygotowaniu się do występu w przedstawieniu, w ich zaangażowanie w wykonaniu prac na aukcje oraz na stoisko artystyczne. Wykonywanie prac odbywa się w czasie zajęć, które mają ogromny wpływ na pobyt młodzieży w Ośrodku. W czasie zajęć nie tylko poznają siebie, swoje talenty i możliwości ale przede wszystkim mają możliwość odwrócenia uwagi od uzależnień z jakimi walczą.

W tym roku szczególnie był to trudny czas, ponieważ była to rocznica, którą trzeba było dostosować do warunków, jakie nałożyły na wszystkich w tym czasie przepisy COVID-owe. Nie zrażeni trudnościami wszyscy ciężko pracowali, aby czas rocznicy, był wydarzeniem pięknym i owocnym.
Opr. A.Białkowska, B. Niczyporuk, K. Nogalska, M. Urbańczyk, M. Bąk


W dniu 7.07.2021 r. poszliśmy na kilkugodzinną pieszą wycieczkę nad rzekę Świder. Droga była długa, ale nie odczuwaliśmy tego, ponieważ mogliśmy podziwiać otwocką architekturę i słynne Świdermajery.
Świdermajery tzw. styl nadświdrzański to nazwa drewnianej architektury letniskowej, która powstała na przełomie XIX i XX wieku na południowy wschód od Warszawy, wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej (Kolei Nadwiślańskiej) na tzw. linii otwockiej w letniskach: Anin, Międzylesie, Radość, Zbójna Góra, Miedzeszyn, Falenica, Emilianów, Michalin, Józefów, Świder (Letniska Falenickie oraz w letnisku, a następnie w Otwocku. Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli, mieszkający od 1880 r. w osadzie położonej po obu brzegach rzeki Świder.
Gdy dotarliśmy nad rzekę znaleźliśmy plażę, na której zaczęliśmy plażowanie. Nie przypuszczaliśmy, że będzie to dla nas tak świetna zabawa. Na szczęście rzeka była dość płytka i mogliśmy kąpać się i szaleć w wodzie do woli. Po harcach w rzece, zjedliśmy drugie śniadanie, co trochę nas rozleniwiło. Niechętnie wracaliśmy do ośrodka, ponieważ droga przed nami była daleka a wszystkie siły zostawiliśmy w rzece .
A. Białkowska, M. Bąk

W dniu 14.07.2021r. byliśmy na wycieczce w rodzinnej plantacji lawendy ,,Lavendowa dolina” w Gadce (Kołbiel), Rezerwat Świder. Przywitała nas ciepła i otwarta rodzina, która z pasją od 2016 roku uprawia lawendę. Na polu posadzonych jest ok. 3500 szt. krzewów. Są to odmiany Grosso, Imperial Gem, Hidcote, Blue Scent oraz Munstead. Mogliśmy swobodnie korzystać z różnorodnych atrakcji, dostępnych altanek, leżaków i hamaków. Młodzież mogła zakupić produkty z lawendy. Dużą atrakcją była możliwość kontaktu ze zwierzętami, młodzież podziwiała piękne konie i psy.
Młodzież i kadra uczestniczyła w warsztacie tworzenia ekologicznych świec sojowych z dodatkiem suszu kwiatów i ziół. Podczas tych warsztatów każdy uczestnik miał okazję do samodzielnego stworzenia od podstaw własnej ekologicznej świecy sojowej. Od usztywnienia oraz zamocowania knota do zalania swojej świecy. Uczestnicy dowiedzieli się także czym różni się świeca parafinowa od świecy z różnych rodzajów wosków naturalnych. Prowadząca przekazywała nam wiedzę na temat wielu zdrowotnych właściwości lawendy (uspokaja i pobudza, wspomaga układ trawienny, łagodzi ból, ułatwia leczenie infekcji, łagodzi problemy skórne), zastosowania lawendy oraz procesu uprawy lawendy. Podczas tych warsztatów młodzież stworzyła oryginalne, dekorowane według własnego pomysłu świece. Młodzież wykazywała zainteresowanie warsztatami, a wykonane świeca zamierzają przeznaczyć na prezent dla bliskich.
Następnie wspólnie z młodzieżą przygotowaliśmy ognisko, gdzie mogliśmy się integrować przy wspólnym jedzeniu. Dodatkową atrakcją, z której chętnie skorzystała młodzież, była kąpiel w Świdrze. Podczas wycieczki powstało wiele pięknych zdjęć.
B. Niczyporuk, A.Białkowska K. Nogalska