Listopada 2020

Home O szkole Oferta Oddziałów Przedszkolnych

Oferta Oddziałów Przedszkolnych

W Zespole Szkół Specjalnych w Zagórzu działają grupy przedszkolne prowadzone wg Systemu Nauczania Kierowanego ( zwanego również od nazwiska jego twórcy metodą Peto ).
System ten, skierowany do dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, zapewnia kompleksową i zintegrowaną edukację i rehabilitację dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością.

W ramach codziennych, systematycznych zajęć:
• nauczyciele realizują program wychowania przedszkolnego, zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci.
• w ramach programów ruchowych oraz zróżnicowanej aktywności następuje usprawnianie ruchowe wraz z nauką zmian pozycji i przemieszczania się.
• dzieci uczone są samodzielności w wykonywaniu czynności samoobsługowych takich jak:
- jedzenia i picie
- mycie zębów, twarzy, rąk
- ubieranie się
- załatwianie potrzeb fizjologicznych
• dzięki pracy i zabawie w grupie rówieśniczej następuje rozwój społeczny dzieci, rozwój komunikowania się, motywacji do wysiłku.
• ćwiczenia manualne oraz programy przygotowujące do pisania przygotowują dzieci do podjęcia nauki szkolnej.

Dzieci prowadzone są przez zespół specjalistów w skład którego wchodzą nauczyciele, rehabilitanci, opiekunki.
   Dzieci objęte są również opieką logopedyczną – indywidualną i zespołową w grupie, mają zajęcia na basenie oraz hipoterapię.

Wiadomym było, że tegoroczne rozpoczęcie nie będzie nadzwyczaj uroczyste, z powodu procedur związanych z Covid, ale nikt się nie spodziewał tylu atrakcji tego dnia. Na 40 minut przed godziną spotkania z uczniami pod szkołą pojawiły się dwa zastępy straży pożarnej. Początkowo myśleliśmy, że to jakiś próbny alarm i ćwiczenia, ale okazało się, że nie. Do strażaków biegających po szkole, dołączyła policja i służby gazownicze. Zamieszania było co nie miara!
Z godzinnym opóźnieniem spotkaliśmy się z uczniami, aby wychowawcy mogli poznać swoich wychowanków i przekazać im plan lekcji.
Miejmy nadzieję, że mimo wybuchowego rozpoczęcia roku szkolnego 2020/ 2021 będzie on należał do spokojnych. Opr. W.Roguska