Nagroda dla Szkolnego Koła Wolontariatu
Finał Międzynarodowego Dnia Wolontariusza świętowaliśmy na Gali "Anioły Wolontariatu Powiatu Otwockiego". Wśród nominowanych znalazło się nasze szkolne Koło Wolontariatu, samozwańcza grupa zagórzańskich wolontariuszy oraz p. Monika Orzęcka. Przywieźliśmy trzy Anioły za działalność: indywidualną, grupową i dla SKW. A oto opis naszych działań:
W poprzednim roku szkolnym 2021/2022 opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu została pani Monika i nasz wolontariat „dostał skrzydeł”. Przede wszystkim wolontariuszem został co drugi pacjent – uczeń naszej szkoły, co już jest ogromnym sukcesem, bo wiadomo, że nasi podopieczni często mają problemy społeczne. Wolontariat zatem ma wymiar terapeutyczny. Zgłaszający się i chętni, którzy dołączają do Koła w trakcie roku szkolnego, co jakiś czas aktualizują swój plan działania, modyfikując przyjęty we wrześniu plan pracy.
Anioły Wolontariatu
Anioły Wolontariatu
Jesień ubiegłego roku upłynęła pod znakiem kartek wysyłanych chorym dzieciom. Pani Monika nawiązała współpracę z Fundacją, mającą pod opieką dzieci z zespołem Downa, potem skontaktowała się z rodzicami dzieciaków, wypytując o preferencje dzieci, następnie nasi uczniowie robili kartki, każdą indywidualizowali, dobierając ulubione motywy, zabawki, filmy dzieci na stronę tytułową, a potem wymyślali dla nich życzenia. W ten sposób uczyli się współpracy, musieli się ze sobą komunikować, podejmować decyzję i współpracować. Akcja cieszyła się ogromną popularnością, tak dużą, że przeciągnęła się do Bożego Narodzenia i dzieciaki mogły dostać dedykowane im karki świąteczne.
Pani Monika chcąc zaangażować uczniów i oddać im inicjatywę podsunęła pomysł założenia grupy na messangerze, dzięki czemu uczniowie nie byli zwalniani z lekcji na spotkania SKW, a byli na bieżąco z wszystkimi inicjatywami. Popandemiczny listopad nasi wolontariusze postanowili zakończyć Andrzejkami, co spotkało się z ogromnym wsparciem opiekuna Koła. Jest ona bowiem zwolennikiem inicjowania przez naszą młodzież działań, z czym na co dzień mają ogromny problem. Przygotowali wróżby oraz tradycje związane ze świętowaniem tego dnia, co zaowocowało wspaniałą zabawą, podczas której socjalizowali się i budowali relacje z rówieśnikami i dorosłymi.
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zmotywowały naszych wolontariuszy (po nawiązaniu współpracy z Fundacją przez p. Monikę) do udziału w kolejnej akcji, tym razem byli to „Alpiniści Mikołaje”. Po raz pierwszy włączyliśmy się -jako społeczność szkolna - w akcję organizowana przez lokalną otwocką gazetę. Pluszaki, które zbieraliśmy w naszej szkole pani Monika przekazała do jednego z punktów w Józefowie. Stamtąd, otwoccy alpiniści - Mikołaje zawieźli je do szpitala powiatowego i podarowali dzieciakom, które nie mogły wrócić na święta do domu.
Nowy Rok rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu na logo SKW. Wzięli w nim udział przede wszystkim wolontariusze, ale decyzję o zwycięskim projekcie podejmowała cała społeczność ZSS. akcji wysyłania książek dla osób przebywających w zakładach leczniczych, czyli pozyskanie i przekazanie darów książkowych do świetlicy ośrodka rehabilitacyjnego „Marianna” oraz szpitala onkologicznego przy ul. Fieldorfa w Warszawie.
Kolejne akcje na kilka miesięcy zostały zdominowane nową sytuacją w Europie. Nasi uczniowie bardzo przeżywali to, co dzieje się na Ukrainie. Okazywali solidarność, nosząc w pierwszych dniach wojny przypinki z ukraińską flagą w szkole. Bardzo szybko rozpoczęły się w szkole akcje wspierające Ukraińców. Zbierano maskotki i koce, które nauczyciele zawieźli na Dworzec Centralny, gdzie nagle pojawiło się tysiące imigrantów. Zbierano ubrania i sprzęt potrzebny uciekającym , który był przekazywany do Fashion Free w Rembertowie. Koordynator Koła nawiązała kontakt z Prezesem Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu i za jego pośrednictwem przesyłaliśmy kolejne paczki z żywnością i środkami chemicznymi na Ukrainę. Akcja ta skłoniła wielu nauczycieli do nawiązania współpracy z różnymi instytucjami i firmami, które wspomagały nas produktami. Wolontariusze dzielnie pomagali w pakowaniu paczek, oznaczaniu i przygotowaniu „transportów”. SKW miało pod opieką osiem rodzin z Cecyniówki, małej wsi koło Krzemieńca, jedną rodzinę z Mikołajewa, wzięło udział w akcji pod patronatem Kuratorium Oświaty „Paczka dla Kresowiaka” oraz specjalnej edycji „Solidarnej Paczki”. Uczniowie wybrali rodzinę (matkę z niepełnosprawnym dorosłym synem), mieszkającą na terenie gminy Pilawa, której przygotowano świąteczną paczkę. I choć uczniowie w nieznacznym stopniu materialnie wspierali te akcje, zawsze przygotowywali kartki z życzeniami i słowami wsparcia dla potrzebujących. Chętnie uczestniczyli też w ciężkiej pracy podczas pakowania paczek. Warto dodać, że sytuacja naszych sąsiadów wpłynęła niezwykle mobilizująco na lokalną zagórzańską społeczność – została założona grupa (na Messengerze) kilkudziesięciu osób,  wspierająca Ukraińców, koordynowana przez p. Monikę Orzęcką.
Gdy sytuacja trochę się uspokoiła wolontariusze powrócili do działań proekologicznych. W kontakcie z naturą uczniowie naszej szkoły często szukają spokoju. Z okazji Dnia Ziemi młodzież uczestniczyła w warsztatach ekologicznych  tworzenia wianków z szyszek sosnowych, które zostały zebrane wcześniej przez wolontariuszy w pobliskim lesie. Wolontariusze brali też udział w montażu hotelu dla owadów, który znalazł miejsce na budynku szkolnym. Natomiast z okazji Światowego Dnia Pszczół  założyli łąkę kwietną w ogrodzie szkolnym. Tym samym przyczynili się do ochrony tych pożytecznych owadów.
Pięknym podsumowaniem pracy SKW w roku szkolnym 2021/2022 było wzięcie udziału w akcji charytatywnej „Pola nadziei”. Wolontariusze zasadzili żonkile, które w sposób symboliczny mają propagować idee wolontariatu wśród młodzieży i zwracać uwagę na los chorych.
Obserwując działania SKW w ostatnim roku można stwierdzić, że to dobra droga dla naszej młodzieży. Doceniamy ich zaangażowanie i chęć działania na rzecz innych ludzi i przyrody. Wykazują ogromną empatię wobec ludzi i małych, i starych, a także troskę o środowisko naturalne. Zwraca uwagę ich współpraca w działaniu dla idei. Już na początku roku założyli swoją grupę na Messengerze, wybrali w sposób naturalny leadera – Martynę, która mobilizowała i koordynowała zespół uczniowski. 
Opr. W. Roguska