31 października przed Świętem Zmarłych i przed 11 Listopada uczniowie z oddziału ORUiPD w Otwocku pod opieką nauczycieli: p. Iwony, p. Magdy, p. Ani, p. Pawła oraz wychowawcy p. Radka i terapeutki p. Marty, wybrali się na pieszą wycieczkę do miejsc pamięci narodowej śladem historii miasta. Przy Grobie Pamięci Ofiar Getta Otwockiego pani Iwona opowiedziała o przedwojennych mieszkańcach Otwocka pochodzenia żydowskiego i ich wojennym dramacie.

Szlakiem Żydów Otwockich
Szlakiem Żydów Otwockich

Uczniowie dowiedzieli się też o tragicznej śmierci Adeli Tuwim – matki poety Juliana Tuwima, zamordowanej przez hitlerowców w polskim domu. Młodzież odczytała wiersz poety „Matka” jako upamiętnienie przejmującego zdarzenia, mającego miejsce u okupacyjnych opiekunów, ukrywających schorowaną kobietę. Zatrzymano się także przy domu Oszera Perechodnika – ojca Calela Perechodnika, autora wspomnień „Spowiedź”. To głośny pamiętnik żydowskiego policjanta z getta w Otwocku, będący źródłem wiedzy o czasach II wojny światowej. Istotnym elementem wycieczki był pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniający pobyt Komendanta w Otwocku, w 1915 roku z zamiarem przeprowadzenia tajnych narad z przywódcami w stolicy.

W drodze do kościoła św. Wincentego a Paulo pani Iwona przywołała dzieciństwo Ireny Sendlerowej- spędzone w Otwocku pod opieką matki Janiny i ojca lekarza – Stanisława Krzyżanowskiego. W kościele parafialnym obejrzeliśmy kaplicę z obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej – Patronki Otwocka. Młodzież poznała historię wizerunku ocalonego podczas rzezi wołyńskiej i przywiezionego po II wojnie światowej do Świdra, a później do Otwocka.
Ostatnim miejscem zwiedzania była posesja na terenie dawnej kolonii Aleksandrówka. Jeden ze stojących tam Świdermajerów, należał do żony noblisty Władysława Reymonta. Pisarza i jego dzieło zostały uczczone na tablicy pamiątkowej na istniejącym do dzisiaj budynku, w którym pracował nad powieścią „Chłopi”. Dzięki tej wędrówce, przy słonecznej pogodzie, uczestnicy zapoznali się w historią miasta.
Oprac: I. Kurach