• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Maj 2019
Po Wt r Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Czy uważasz, że wykorzystanie nowych technologii na lekcjach pomaga w przyswajaniu wiedzy?
 
Home Dodatki Archiwum

Wycieczka do podwarszawskich Palmir

Email Drukuj PDF
  
 
23 listopada uczestniczyłam w wycieczce zorganizowanej przez p. Wiolę, naszą nauczycielkę języka polskiego. Pojechaliśmy do Muzeum w podwarszawskich Palmirach.
Palmiry to miejsce, gdzie w latach 1939 – 1944 miały miejsce masowe egzekucje, przeprowadzone na polskiej elicie i warszawskich patriotach.
W muzeum pani przewodnik opowiadała, z wielką pasją i zaangażowaniem, o zdarzeniach z tamtych lat. Odpowiadała też na nasze liczne pytania. Jednak najwięcej uwagi poświęciła osobie porucznika Adolfa Pilcha, którego nazwała „polskim Jamesem Bondem”. Był on jednym z Cichociemnych i szkolił się w Londynie. Na polu walki nigdy nie poniósł żadnej klęski. Patrząc na jego osobę przez pryzmat osiągnięć, można powiedzieć, że był osobą inteligentną, niekiedy bezczelną, ale miał też dużo szczęścia. Jest znany na świecie, niestety w Polsce prawie nikt o nim nie pamięta. Podobno amerykańscy turyści, kiedy przyjeżdżają do Palmir, pytają, czy jest już nakręcony o nim film, bo faktycznie biografia Adolfa Pilcha świetnie się do tego nadaje.
Podczas zwiedzania obejrzeliśmy też fragmenty filmu, w którym została przedstawiona egzekucja, odbywająca się na polanie śmierci w Palmirach. Zrobiła ona na nas ogromne wrażenie. 
W Muzeum zobaczyliśmy też przedmioty należące do osób, które zginęły zarówno w Palmirach, jak i pozostałych 20 miejscach masowych egzekucji. Były to zazwyczaj dokumenty, skrawki ubrań oraz rzeczy osobiste: okulary, długopisy, różaniec… Dla nas to tylko pamiątki wojenne, dla rodzin zamordowanych to rzeczy, dzięki którym odnaleźli swoich zaginionych bliskich. 
Na cmentarzu, który znajduje się tuż obok muzeum, zauważyliśmy wiele bezimiennych mogił ale także, oprócz krzyży, żydowskie macewy. Zastanawialiśmy się, czy w którejś z tych mogił nie spoczywa wielki Polak – prezydent Warszawy, Stefan Starzyński, którego ciała nigdy nie odnaleziono, a był więziony na Pawiaku.
Cieszę się, że uczestniczyłam w tej krótkiej lekcji historii, a także dowiedziałam się tyle nowych i ciekawych rzeczy o tym miejscu. Myślę, że każdy Polak powinien choć raz w życiu odwiedzić Palmiry. Opr. Uczennica II a
Zmieniony: Wtorek, 29 Listopad 2016 19:43
Zmodyfikowany przez: Iza Grochowska-Tomasik  

Strona BIP

Mazowsze

Orzeł Biały 

Na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Galeria

dsc00839
Image Detail

Warto zajrzeć

Poniżej prezentujemy linki do strony, które według nas są warte odwiedzenia.

Z ostatniej chwili

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się dnia 3 września 2018 r. o godzinie 11:00. Tegorocznych uczniów zapraszamy na 10:30.