• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Grudzie 2018
Po Wt r Cz Pi So Ni
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Czy uważasz, że wykorzystanie nowych technologii na lekcjach pomaga w przyswajaniu wiedzy?
 
Home Dodatki Archiwum

Wrzesień i październik w naszej szkole

Email Drukuj PDF
Akcja Sprzątanie Świata miała miejsce 19 września, w piątkowe słoneczne południe. Na dwóch ostatnich lekcjach wszyscy uczniowie ZSS spotkali się by zamanifestować, że dbają o naszą piękną planetę i porządek na ziemi. Tegoroczne hasło kampanii "Turysto, dbaj o środowisko!" zwracało uwagę na pozostawianie śmieci podczas wakacji. Pani Julita mówiła nam o segregacji odpadów, a pani Iza wyszukała dla nas w sieci film. który w obrazowy sposób pokazywał do czego doprowadzić może zaśmiecanie ziemi.
Po projekcji podzieliliśmy się na sześć grup i razem z nauczycielami udaliśmy się sprzątać nasze lokalne środowisko - zagórzańskie drogi i las. :) Każda z grup miała tak dziwne znaleziska, że nie można było wytypować jednej zwycięskiej. Wszyscy otrzymali nagrody i słowa uznania. 
 
Dzień Edukacji Narodowej
Tego dnia tradycyjnie w naszej szkole nie ma lekcji, ale za to przez cały dzień zorganizowane są inne zajęcia. W tym roku na zaproszenie p. Julity od 9.00 gościliśmy pana, który jest fanem gry w szachy i próbował nas do swojej pasji przekonać. Podczas spotkania w ciekawy sposób opowiadał o szachach, a także demonstrował jak grać. Okazało się, że szachy wcale nie są tak trudną grą a przy okazji rozwijają pamięć, orientację i logiczne myślenie. Wielu osobom przypadła do gustu ta dyscyplina.
O 10.30 odbyła się uroczystość na sali gimnastycznej, podczas której pani Dyrektor wręczała nauczycielom dyplomy za pracę a uczniowie przygotowali przepiękny występ. Był to kabaret, w którym gościnnie wystąpili nauczyciele z naszej szkoły: p. Ela, p. Wiola, p. Ewelina, p. Danusia i p. Zbyszek. Uczniowie w zabawny sposób pokazali jak wygląda "prawdziwa" strona życia w szkole. Spektakl urozmaicony był występami muzycznymi Ewy, Agnieszki i Maksa. 
Na koniec uczniowie przygotowali ogromną niespodziankę dla wszystkich nauczycieli. Pani dyrektor miała za zadanie zgadnąć, kogo przedstawiają karykatury namalowane przez Sylwię, a pomocą miały być zabawne wierszyki przygotowane przez uczniów z różnych klas. Zarówno malunki, jak i zagadki były tak trafne, że pani Dyrektor nie miała żadnych problemów z ich odgadnięciem.Dzień zakończyliśmy podchodami. Podzieliliśmy się na dwie grupy: uciekających i tropiących i ci pierwsi mieli za zadanie utrudnić pościg, przygotowując do wykonania konkurentom różne zadania. I tak musieliśmy np. zbudować fontannę, opatrzeć rannych, obliczyć działanie matematyczne, wskoczyć do wielkiego dołu w lesie... Było bardzo śmiesznie. :)
Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku, toteż teraz czekamy na 1 czerwca.
Dzień Edukacji na Oddziale ORU w Otwocku to wspólne święto pedagogów i uczniów - przebiegał w sposób uroczysty - mając również ciekawy i urozmaicony scenariusz. Już od rana zaczęły się pasjonujące rozgrywki sportowe w postaci meczu towarzyskiego. Następnie uczestnicy zmagań otrzymali nagrodę - smakołyki ze świątecznej kawiarenki. Przeżycia duchowe w tym dniu okazały się również super ważne! Program artystyczny z dodatkiem historycznych ciekawostek przybliżył genezę Święta Edukacji. Zaprezentowano również sylwetkę wybitnej przedstawicielki świata nauki Marii Curie-Skłodowskiej ukazując ją na tle scenerii Otwocka z doby XX-lecia międzywojennego. W tym czasie Noblistka była kilkakrotnym gościem przylegającego do Otwocka-Świdra odwiedzając swoją siostrę lekarkę Bronisławę Dłuską i jej męża. Uczniowie LO - Natalia T. oraz Łukasz W. na tle dekoracji sugestywnie przekazali nieznane fakty z życia Noblistki obecnym widzom. Miłym akcentem okazały się słowa życzeń oraz wiersz z dedykacją dla Pedagogów w wykonaniu Piotra K. z gimnazjum. Całe grono otrzymało również pamiątkowe kwiatowo-owocowe kompozycje przestrzenne, własnoręcznie wykonane przez uczniów. Przy nutach piosenek "Pamiętajcie o ogrodach" i "Jabłuszko pełne snów" powitano gości spotkania - mistrzów sportu Państwa Magdy Omarskiej i Pawła Głuchowskiego. Sportowcy pod hasłem "Pasja ucieczką od codzienności" opowiedzieli o swoich osiągnięciach w kulturystyce klasycznej oraz o roli edukacji i zainteresowań w ich życiu. Gościom zadawano wiele pytań w przekonaniu, że do wielu pasji można dojść dzięki nauce i szkole. Ta myśl znalazła się również w słowach Pani Wicedyrektor Moniki Bąk, która podziękowała uczestnikom za ciekawe spotkanie i aktywność oraz złożyła życzenia z okazji wspólnego święta. 

15 października odwiedził naszą szkołę Teatr Lalek Bajka z przedstawieniem "Kot w butach". Teatrzyk przyjechał aż z województwa małopolskiego.   Aktorami występującymi w bajce były przepiękne kukły wielkości metra. Pięknie uszyte i przesympatyczne postacie przekazały treść bajki w sposób zabawny i i mądry. 
http://www.teatrlalekbajka.pl/

Szkolne wycieczki
Październik jest miesiącem, który płata pogodowe figle, toteż najbezpieczniej na wycieczkę wybrać się do kina czy teatru.
Pani Wiola D. zabrała nas do kina na film Miasto 44, który opowiada o Powstaniu Warszawskim. Film , choć momentami drastyczny był też chwilami komiksowy i to sprawiło, że oglądało się go dość dobrze. To, co z niego wynieśliśmy to poczucie ogromnego osamotnienia Polaków podczas wojny i uznanie dla gotowości ofiary naszych rówieśników.
Kolejnym filmem, na którym byliśmy są Bogowie. To opowieść biograficzna o uznanym polskim lekarzu. prof. Relidze, który jako pierwszy wykonał w kraju przeszczep serca. Był niezwykłym lekarzem, ale i zwykłym człowiekiem z różnymi słabościami, pokonanym przez raka.
Pani Wiola B. - K. natomiast zabrała nas do teatru IMKA na spektakl po angielsku. Była to zabawna komedia kryminalna, która wykorzystując "angielski humor", pokazywała perypetie grupy ludzi uwikłanych w niecodzienną sytuację.
 
W ostatnich dniach października wybraliśmy się na wycieczkę poświęconą wielokulturowości na terenie miasta w dwudziestoleciu międzywojennym.  Wybraliśmy się pod opieką pani Iwony Kurach i pani Marioli Wojewody do symbolicznych już dzisiaj miejsc by podziwiać drewniane budownictwo z początku XX wieku, które zachowało się w wielu rejonach miasta.  Ślady przeszłości przybliżyła nam pani Iwona mówiąc m.in.o zapoczątkowanym przez Michała E. Andriollego stylu budownictwa nazwanego świdermajerem. Na skrzyżowaniu ulicy Kościelnej i Kościuszki obejrzeliśmy zachowany po dziś dzień budynek pierwszej otwockiej apteki mieszczącej się w Willi Podole. Obejrzeliśmy również bogate zdobienia szczytów domów na ulicy Kościuszki, przy której między innymi zamieszkiwała Irena Sendlerowa oraz marszałek Józef Piłsudski. Odwiedziliśmy posesję, na której znajduje się dom opatrzony pamiątkową tablicą poświęconą Władysławowi Reymontowi – zasłużonemu nobliście, autorowi lektury licealnej „Chłopi” – to właśnie w tym zabytkowym świdermajerze powstała znaczna część powieści. Mając na uwadze listopadowe święto poświęcone zmarłym odwiedziliśmy również miejsce masowych egzekucji Żydów zamordowanych  w getcie otwockim na ulicy Reymonta - kładąc na pamiątkowej tablicy kamyki i paląc znicze. W niewielkiej odległości rozpoznaliśmy również dom, w którym ukrywała się w czasie wojny matka Juliana Tuwima i w którym została zamordowana przez hitlerowców. Była to dobra okazja do przeczytania wiersza poety dedykowanego temu wydarzeniu. Pełni refleksji wróciliśmy wzbogaceni o wiedzę historyczną.  Opr. W.Dybcio i I.Kurach 


Zmieniony: Czwartek, 27 Listopad 2014 20:28
Zmodyfikowany przez: Iza Grochowska-Tomasik  

Strona BIP

Mazowsze

Orzeł Biały 

Na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Galeria

dsc00717
Image Detail

Warto zajrzeć

Poniżej prezentujemy linki do strony, które według nas są warte odwiedzenia.

Z ostatniej chwili

Aktualny plan lekcji do pobrania tutaj