19 i 20 maja odbył się wyjazd integracyjny pracowników naszej szkoły do Sandomierza.
Zwiedziliśmy m.in. piękną sandomierską starówkę, Rynek z charakterystyczną studnią, XIV wieczny Ratusz,
wąwóz Św. Jakuba, Zamek Królewski wzniesiony przez króla Kazimierza III Wielkiego na skarpie wiślanej.
Skąd się wzięła nazwa Sandomierz? Ponieważ krążąca opinia, że mogła ona być powiązana z ujścia pobliskiego Sanu do Wisły nie jest trafiona. Zapewne jednak, a wiele na to wskazuje, nazwa miasta pochodzi od staropolskiego imienia Sędomir, które było rozpowszechnione na całej Słowiańszczyźnie.
Kto wie, może to był dawny władca lub założyciel miasta. Jeśli przyjrzeć się warunkom geograficznym Sandomierza, to nic dziwi fakt, że pierwsi osadnicy zaczęli pojawiać się tutaj już kilka tysięcy lat temu. Sprzyjała bliskość rzeki, wysoki brzeg oraz żyzne gleby.  Sandomierz to jedno z najstarszych miast w Polsce, którego dzieje liczą sobie już ponad 1000 lat! Ba, pierwsze wzmianki o Sandomierzu i to jakie, pojawiły się już w XII w., w zapisach naszego nadwornego kronikarza, Galla Anonima. Wspomina on podział kraju za czasów panowania Władysława Hermana i wymienia Sandomierz obok Krakowa oraz Wrocławia jako jeden z najważniejszych ośrodków władzy książęcej.
Jednym z punktów wycieczki była także wizyta w winiarni.Dzięki lessowej sandomierskiej ziemi oraz specyficznemu mikroklimatowi, powstają tu wina pełne aromatów i smaków. Zatem nie dziwi fakt, że winorośle w Sandomierzu były uprawiane już od XIII wieku. Dziś niektóre głosy w winiarskim świecie głoszą, że najlepsze polskie wino pochodzi właśnie z tutejszych winnic, a Sandomierski Szlak Winiarski jest jedną z ciekawszych atrakcji regionu.
W roku 2008 w Sandomierzu rozpoczęto zdjęcia do serialu „Ojciec Mateusz”. Detektyw w sutannie  – odpowiednik włoskiej serii „Don Matteo”. Serial zdobył sporą popularność rozsławiając miasto.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w słynnej Fabryce Porcelany "AS Ćmielów". To manufaktura specjalizująca się w ręcznej produkcji luksusowej porcelany, która kultywuje przedwojenne tradycje Wytwórni Świt w Ćmielowie.

Opr. M. Konopacka

źródło: https://hasajacezajace.com/sandomierz-atrakcje/#heading-2

Integracja w SandomierzuPokaż galerie